Κέρδισε και το Βαρωσιώτικο Ντέρμπι και πλησιάζει… (photos & video)

Νέα νίκη, την τρίτη σερί και έκτη στους τελευταίους επτά αγώνες της, πέτυχε χθες η Ομάδα 2006 σε εξ αναβολής αγώνα για τη 13η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Grassroots ΠΟΑ U13 2006 Eagles Λεμεσού. Η ομάδα μας συναντήθηκε στο Βαρωσιώτικο ντέρμπι με τη Νέα Σαλαμίνα (Κλ. Λεμεσού) και με τη νίκη της αυτή πλησίασε την αντίπαλο της και την τέταρτη θέση στον ένα βαθμό. Οι δύο ομάδες για ακόμη μια φορά θυμήθηκαν τον σκλαβωμένη πόλη τους και μαζί φώναξαν Αμμόχωστος – Επιστροφή πριν την έναρξη του αγώνα (δείτε σχετικό βίντεο).

Πιο δυνατά μπήκε στον αγώνα η Νέα Σαλαμίνα και έλεγξε τον αγώνα στο πρώτο περίπου τέταρτο δημιουργόντας κάποιες προυποθέσεις μπρόστα από την εστία της ομάδας μας χωρίς όμως τη μεγάλη φάση. Στη συνέχεια η Ανόρθωση ισοζύγισε τον αγώνα και αφού έστειλε κάποια προειδοποιητικά μηνύματα άνοιξε το σκορ μετά από έξυπνη κάθετη μπαλιά από το κέντρο και σουτ εν κινήσει. Οι ποδοσφαιριστές μας αποδεικνύοντας το ομαδικό-οικογενειακό κλίμα που επικρατεί στην ομάδα μας πανηγύρισαν μπροστά στην κερκίδα όπου βρισκόταν συμποδοσφαιριστής τους ο οποίος δεν αγωνίστηκε λόγω προβλήματος υγείας και του αφιέρωσαν το τέρμα. Μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα μας κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και έχασε τουλάχιστον τρεις ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματα της.

Η επανάληψη ξεκίνησε ισοζυγισμένα και με εναλλασόμενη την υπεροχή με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το τέρμα. Η αντίπαλος έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για να ισοφαρίσει και στη συνέχεια η ομάδα μας απάντησε με δεύτερο τέρμα. Σε μια φαινομενικά χαμένη μπαλιά βγήκε η παράλληλη σέντρα και μετά από στριφτή κεφαλιά η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα. Με καλύτερη ψυχολογία πλέον η Ανόρθωση πίεσε και πέτυχε και τρίτο τέρμα μετά από ωραίο γρήγορο συνδυασμό και πλασέ, και μετά διαχειρίστηκε με άψογο τρόπο το προβάδισμα της για να πάρει τη νίκη με 3-0.

Για ακόμα ένα αγώνα η ομάδα μας έβγαλε πολύ ωραίο πρόσωπο στον αγωνιστικό χώρο και επιβεβαίωσε την πολύ καλή δουλειά που γίνεται από όλους, ποδοσφαιριστές και προπονητή, στις προπονήσεις.