Ομάδα 2005: Δευτεραθλήτρια Παγκύπριου Πρωταθλήματος Grassroots ΠΟΑ U13 2017-18 (photos)

Δευτεραθλήτρια του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Grassroots ΠΟΑ U13 για την περίοδο 2017-18 στέφθηκε ψες η Ομάδα 2005 του Κλιμακίου μας. Σε ένα ωραίο τελικό με συγκινησιακά φορτισμένες στιγμές δύο ομάδες του Συλλόγου μας έδωσαν τη μάχη για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος.

Ανόρθωσις Αμμοχώστου (Κλ. Λάρνακας) vs Ανόρθωσις Αμμοχώστου (Κλ. Λεμεσού), αντίπαλοι μόνο για εβδομήντα λεπτά. Ανορθωσιάτικη και Αμμοχωστιανή αύρα στην ατμόσφαιρα των εγκαταστάσεων του ΓΣΠ. Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο μαζί, ενώ από τα μεγάφωνα του σταδίου ακούεται το τραγούδι της Αμμοχώστου ”Χώμα που περπάτησα” και η τρίχα κάγκελο. Μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, γεννημένοι 31 ολόκληρα χρόνια μετά την Τούρκικη εισβολή και κατοχή της Αμμοχώστου δεν ξεχνούν την πόλη τους και σε ένα κύκλο φωνάζουν όλοι μαζί ”ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ-ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ-ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ” και πάλι η τρίχα κάγκελο. Η περηφάνια και συγκίνηση συνεχίζεται στις απονομές των μεταλλίων και κυπέλλων στις δύο ομάδες. Πρώτη παίρνει τα μετάλια της η ομάδα του Κλιμακίου Λεμεσού και ακολούθως οι ποδοσφαιριστές της δημιουργούν ανθρώπινο διάδρομο, το γνωστό «Pasillo», για να περάσει η Πρωταθλήτρια Ομάδα του Κλιμακίου Λάρνακας. Αποδεικνύουν ακόμα μια φορά ότι στις Ακαδημίες μας πρώτο μέλλημα μας είναι η σωστή συμπεριφορά, το δίκαιο παιχνίδι και η αναγνώριση και σεβασμός στον αντίπαλο και μετά η εκμάθηση σωστού ποδοσφαίρου.

Πολύ ωραία ατμόσφαιρα και πολλή στήριξη έδωσαν από την κερκίδα συγγενείς και φίλοι των ποδοσφαιριστών μας αλλά και παιδιά άλλων ηλικιών του Κλιμακίου μας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα του Κλ. Λάρνακας μπήκε πιο δύνατα και έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα, ενώ η ομάδα μας ήταν επηρεασμένη από το άγχος. Το πρώτο δεκάλεπτο η αντίπαλη ομάδα ήταν πιεστική και έχασε κάποιες καλές ευκαρίες χωρίς να πετύχει κάποιο τέρμα. Στην συνέχεια η ομάδα μας ισοζύγισε κάπως τον αγώνα άλλα δεν ήταν απειλητική επιθετικά. Σε αυτό το διάστημα η ομάδα του Κλ. Λάρνακας προηγήθηκε με 2-0.

Με περισσότερη όρεξη και καλύτερη διάθεση ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας. Έχοντας καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας δημιούργησε και έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες να μειώσει το σκορ και να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Κόντρα στην ροή του αγώνα όμως δέχθηκε τρίτο τέρμα. Αυτό δεν την πτόησε και κατάφερε να μειώσει σε 3-1 και με καλύτερη ψυχολογία πίεσε για περαιτέρω μείωση του σκορ, όμως ήταν η αντίπαλη ομάδα που πέτυχε τέρμα για να κάνει το 4-1 και να κλειδώσει το πρωτάθλημα. Στα τελικά στάδια του αγώνα πέτυχε ακόμα ένα για να λήξει ο αγώνας με 5-1.

Δίκαιη η επικράτηση της Ανόρθωσης (Κλ. Λάρνακας) αφού ήταν καλύτερη στην περισσότερη διάρκεια του αγώνα και έδειξε πιο έμπειρη σε τέτοιου είδους αγώνες. Ας σημειωθεί ότι η συγκεκριμένη ομάδα κέρδισε το τέταρτο συνεχόμενο πρωτάθλημα Grassroots στην ηλικία της. Με τον χθεσινό τελικό τέλειωσε το πολύ ωραίο ταξίδι της ομάδας μας στην φετινή διοργάνωση και πέτυχε περισσότερα από ό,τι αρχικά στόχευε. Η εμπειρία της συμμετοχής στον τελικό ήταν η μεγαλύτερη επιβράβευση για αυτά τα παιδιά και τους προπονητές τους για του κόπους και τις θυσίες ολόκληρης της σαιζόν. Αξίζουν θερμότατα συγχαρητήρια σε όλους και ευχές για τα καλύτερα στο μέλλον.

Πολλά Συγχαρητήρια στην Ανόρθωση (Κλ. Λάρνακας) για την κατάκτηση του τίτλου όπως και στην Ανόρθωση (Κλ. Αμμοχώστου) ηλικίας 2006 για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος Grassroots U12 (κέρδισε την Ομόνοια Κλ. Λεμεσού με 2-0) και τις καλυτερες ευχές για το μέλλον.